Sosyal Ağlar

Sosyal ağlar arkadaşlarımızla bizlere sürekli temas halinde olabileceğimiz, beğendiklerimizi paylaşabileceğimiz bir ortam sunuyor.

Bu sosyal sitelerin popüleritesi arttıkça bunları kullanmadan kaynaklanan riskler de artmaktadır. Bilgisayar korsanları, istenmeyen posta göndericiler, virüs yazıcılar, kimlik hırsızları ve diğer suçlular, trafiği takip ederler.

Sosyal ağları kullanırken kendinizi korumanıza yardımcı olması için aşağıdaki ipuçlarını okuyun.

 

1

 

1. Bağlantı adreslerine tıklamadan önce iki defa düşünün.

Bağlantı adreslerinin (linkler) sosyal ağlar üzerinde paylaşımı son derece popülerdir. Size gönderilen bağlantı adreslerine tıklamadan önce kimden geldiğine ve hangi adrese yönlendirildiğine dikkat edin.

2

2. Bir mesajın görünen kişiden geldiğine emin olmayın.

Bir arkadaşınızdan geliyormuş gibi görünen mesajlara bile şüphe ile yaklaşın. Kişilerin hesaplarını ele geçiren saldırganlar her gün on binlerce ileti göndermektedir.

4

3. Sosyal ağlara e-posta şifrelerinizi vermeyin.

Tüm arkadaşlarınızın e-posta adreslerinin sosyal ağ tarafından ele geçirilmesini engellemek için e-posta adresinizin şifresini sosyal ağlara vermeyin. Sosyal ağda arkadaşlarınızı isimleri ile arayarak bulmayı tercih edin.

4. Sosyal ağ sitesinin adresini kendiniz yazın.

Oltalama (phishing) saldırılarından korunmak için e-postaların içinde gelen bağlantı adreslerine tıklamak yerine kullandığınız sosyal ağın adresini web tarayıcınıza kendiniz yazın. Https bağlantı yöntemini kullanın.

3

5. Arkadaş listenizde seçici olun.

Kimlik hırsızları sizinle ilgili bilgi edinmek için sahte hesaplar açarak sosyal ağları kullanırlar. Arkadaş seçimi yaparken dikkatli olun. Sizinle arkadaş olmak isteyen kişilerin kim olduğunu bilmiyorsanız arkadaş listenize eklemeyin.

6. Sosyal ağınızda mutlaka güvenlik ve gizlilik ayarlarını kontrol edin.

Söz konusu olan kişisel bilgileriniz olduğundan sosyal ağ sitelerinin güvenlik ve gizlilik ayarları son derece önemlidir. Güvenlik ve gizlilik ayarları mutlaka kontrol edin ve gerekli değişiklikleri yapın.

 

7. Sosyal ağlara yazdıklarınızın kalıcı olabileceğini unutmayın.

Sosyal ağlarda yazdıklarınızın tamamı bir yerde kaydedildiğinden bu verilere hiç beklemediğiniz zamanlarda erişilebileceğini unutmayın. Yazacağınız her şeyin kalıcı olduğunun farkında olup bilinçli davranın.

8. Ek özellikleri kurarken dikkatli olun.

Sosyal ağlarda bulunan ek özellikler genellikle 3. Parti yazılımcılar tarafından hazırlanan uygulamalardır. Bilgisayar korsanları bu uygulamaları kullanarak kişisel bilgileri çalabilmektedir. Bu uygulamaları yüklemeden önce ne işe yaradığını ve nelere yetkisi olduğunu kontrol edin, varsa kullanım sözleşmesini okuyun.

5

9. Kullanmakta olduğunuz bilgisayarın ve internet ağının güvenli olduğundan emin olun.

Kullanmakta olduğunuz bilgisayarın işletim sisteminin updatelerini düzenli olarak kontrol edin. Bilgisayarınızın güvenliği için güncel bir antivürüs korumasının olması gerektiğini unutmayınız.

Sosyal ağlara girişi güvenli internet üzerinden yapmaya çalışınız. Halka açık internet ortamlarında bilgileriniz elde edilebilir.

6

10. İşyerinizde sosyal ağları kullanmadan önce iki defa düşünün.

Bu işlem işyerinizdeki çalışma politikasına aykırı olabileceği gibi kişisel bilgilerinizin ifşa edilmesine de sebep olabilir.

 

Kaynak:Microsoft, BGA

Share